Autoři

 • Danka Šárková

  Spisovatelka Danka Šárková (1969) pravidelně publikuje v časopisech pro ženy a je lektorkou kurzů psaní. Pracuje v oblasti osobního rozvoje a alternativní medicíny. Vystudovala postgraduální kurz psychologie a stále se věnuje studiu hlubinné psychologie.

  Doposud napsala knihy Nezlomená osudem, Co se dnes hraje? Pohádky 21. století, Zašívaná panenka, Tři plus jedna, Příběhy na lehátko (Láska, Nevěra, Tajemno, Zvířata a Osud), Cesta za "hranice", Čekala jsem dlouho!, Světlo a tma, Horal(ka) a Víkend / Tajemno.

  Říká o sobě: "Každý problém beru jako výzvu na své cestě životem, snažím se vše přijmout, prožít a odžít."

  open_in_new www.dankasarkova.cz  open_in_new Facebook

 • Josef Kasperkevič, Petr Nečas, Jan Hrubý

  Autory knihy Tugendhat 77 spojuje nejen letité přátelství, ale také fascinace příběhem značky Tatra. Každý z nich v něm nalezl svoji vlastní inspiraci – Josef Kasperkevič k založení spolku Tatra Heritage, Petr Nečas ke tvorbě originálních grafických motivů a Jan Hrubý pro autorské a dokumentární fotografie. 

  Zřejmě nejlépe jejich společné úsilí vystihuje setkání nejvýznamnějšího českého automobilu Tatra 77 a nejcennější české památky moderní architektury, funkcionalistické vily Tugendhat, které připravovali od roku 2010.

  open_in_new www.tatraheritage.cz

  open_in_new www.tugendhat77.cz

  open_in_new facebook.com/tatraheritage

 • Pavel Kasík

  Přední mezinárodně oceňovaný znalec historických vozidel značky Tatra.

  Ing. arch. Pavel Kasík (* 9. 3. 1967)

  V rodinné sbírce, budované po několik desetiletí, zúročil všeobecný přehled a umělecké vnímání zděděné po svém otci, uznávaném akademickém malíři, výtvarníkovi, designérovi a sběrateli automobilů Václavu Kasíkovi (* 1929, † 2004) a odborné vzdělání architekta se zaměřením na rekonstrukci památek (ČVUT FA, 1989). Historické automobily tímto považuje za objekty s jedinečnou minulostí a přistupuje k nim coby k výtvarnému a technickému dílu.

  Naplněním pro mnohé smělého počátečního záměru shromáždil ucelenou řadu nejvýznamnějších šesti-, osmi- a dvanáctiválcových osobních vozů značky Tatra. Zahrnuje vrcholné modely s tatrováckou koncepcí podvozku a vpředu uloženým kapalinou chlazeným motorem (T17, T70 a T80) a nejcennější proudnicové typy se vzduchem přímo chlazeným motorem vzadu (T77 a T87).

  Mimořádnou přidanou hodnotu představují důsledně provedené renovace vycházející z dobových pramenů, rozsáhlého osobního archivu a vlastních poznatků získaných studiem dochovaných originálů. V nejvyšší dosažitelné míře při nich uplatnil původní díly, materiály a postupy, stejně jako pověstnou pečlivost a trpělivost, s nimiž dosáhl výsledku prostého kompromisů na úrovni těch nejmenších detailů.

  Zásluhou prvotního výběru modelů a jejich historicky věrných rekonstrukcí vysoké řemeslné úrovně se opakovaně prosadil v zahraničí (Pebble Beach Concours d'Elegance, 2014; Victoria and Albert Museum, 2019). Na důstojné reprezentaci značky Tatra se podílí také průběžnou dokumentární činností (T77).

  Přes dosažené úspěchy a vyjádřená uznání zůstává přívětivým společníkem oblíbeným pro své-bytný humor a nadčasové postřehy. Otevřeně sdílí přesvědčení fiktivního českého velikána Járy Cimrmana o budoucnosti patřící aluminiu. Tvrdí o sobě, že položil základy nového směru příznačně pojmenovaného „Absurdní detailismus“.

  V celém úsilí jej vždy podporovala jeho manželka, kterou je významná česká právnička JUDr. Martina Kasíková. Vychovali spolu syna Martina.